ظرفیت تصفیه‌خانه ششم آب تهران به ۵۰۰۰ لیتر در ثانیه رسید - شرکت ساراب صنعت پژوه

ظرفیت تصفیه‌خانه ششم آب تهران به ۵۰۰۰ لیتر در ثانیه رسید

ظرفیت تصفیه‌خانه ششم آب تهران به ۵۰۰۰ لیتر در ثانیه رسید

ظرفیت تصفیه‌خانه ششم آب تهران به ۵۰۰۰ لیتر در ثانیه رسید

حسام خسروی” با بیان اینکه این اقدام در چارچوب مصوبه‌های قرارگاه مدیریت تنش آبی آبفای استان تهران اجرا شده است، ابراز امیدواری کرد: با توجه به شرایط تنش آبی کلان‌شهر تهران، شرایط برای بهره‌برداری کامل از ظرفیت نهایی تصفیه‌خانه به میزان ۷۵۰۰  لیتر بر ثانیه و امکان تولید و تامین پایدار آب سالم و بهداشتی برای همشهریان پایتخت فراهم شود.

به گفته وی، برای راه‌اندازی چهارمین زلال‌ساز تصفیه‌خانه ششم آب تهران اقدام‌هایی نظیر خرید، باراندازی و نصب ۳۳۰ عدد پالونک، سیستم پوش و وکیوم زلال‌ساز، سیستم روشنایی، شست‌وشو، آماده‌سازی زلال‌ساز و … انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: در تصفیه آب پس از اختلاط آب با مواد شیمیایی در واحد انعقاد و لخته‌سازی، لخته‌های تشکیل شده را باید حذف کرد که برای جداسازی لخته‌های تشکیل‌شده، روش‌های مختلفی وجود دارد و یکی از این روش‌ها استفاده از زلال‌ساز است.

تصفیه‌خانه ششم آب تهران در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار و دو واحد هر یک به ظرفیت ۷,۵ مترمکعب در ثانیه در منطقه لتمال کن طراحی شده است که هم‌اکنون واحد نخست آن با توان تولید پنج مترمکعب آب در ثانیه در حال فعالیت است.

این تصفیه‌خانه که در آبان 1400 به بهر‌برداری رسید، به منظور بهره‌گیری موثر از ظرفیت منابع آبی غرب تهران به ویژه سد امیرکبیر ساخته شد و آب این سد از طریق تونلی به طول ۲۹,۵ کیلومتر به این تصفیه‌خانه انتقال می‌یابد.

فرآیندهای به‌کار رفته در این تصفیه‌خانه شامل مراحل کلرزنی اولیه، دبی‌سنجی، آشغال‌گیری، زلال‌سازی و فیلتراسیون و کلرزنی ثانویه است.سهولت آبرسانی به مناطق شهری با ارتفاع بالاتر از رقوم زیرپوشش تصفیه‌خانه‌های موجود و در نتیجه کاهش هزینه‌های پمپاژ، ارتقای ایمنی سیستم انتقال آب و رعایت معیارهای پدافند غیرعامل به دلیل احداث تونل انتقال آب خام از سد تنظیمی کرج به تصفیه‌خانه و رفع دغدغه آلودگی نفتی آب خام متاثر از رودخانه کرج از مزایای عمده این تصفیه‌خانه به شمار می‌آیند

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.